שלומי מרציאנו סטודיו לאדריכלות, עיצוב פנים, תכנון תאורה
שלומי מרציאנו אדריכלות

תכנון תאורה חכמה למשרד – כיצד התאורה במשרד משפיעה על הביצועים העסקיים של החברה

תכנון תאורה חכמה למשרד – כיצד התאורה במשרד משפיעה על הביצועים העסקיים של החברה
מאת: שלומי מרציאנו
מאת: שלומי מרציאנו
תאורה חכמה למשרד - עיצוב תאורה

למה לתכנן תאורה חכמה למשרד?

לתאורה המשרדית יש השפעה גדולה על מראה המשרד, על הרושם שיקבלו לקוחות חדשים, על ההוצאות השוטפות ואפילו על הפרודוקטיביות והבריאות של העובדים. כדי למקסם את ההשפעה הרצויה של התאורה על כל אחד מהתחומים, המשרד שלך זקוק ליועץ תאורה מקצועי

מבלי שבכלל נשים לב, התאורה שעוטפת אותנו משפיעה באופן משמעותי על התחושות שלנו, על יכולת הריכוז ואפילו על השלווה שלנו. זה נכון בכל מקום שבו אנחנו נמצאים, אבל משמעותי במיוחד כשמדובר על המשרד שבו אנחנו עובדים, ומבלים את רוב שעות היום מתחת לגופי התאורה שנמצאים בו.

כבעל משרד, אחת המטרות החשובות שעומדות בפניך היא להביא למקסימום את ביצועי המשרד ותפוקתו. מטרה נוספת וחשובה לא פחות היא לשמור על רווחת העובדים ועל ביטחונם. היית מאמין שבאמצעות תאורה חכמה תוכל לענות על שתיהן יחד ועל עוד רבות אחרות?

על מנת להבין איך זה קורה ועד כמה גדולה ההשפעה של התאורה על המשרד שלך, ננסה להכניס אותך אל תהליך קבלת ההחלטות של יועץ התאורה האחראי על תכנונה.

שלב ראשון: אפיון המשרד

בשלב הראשון, יבחן יועץ התאורה את האזורים השונים של המשרד – חללי העבודה, open space אם ישנו כזה, משרדי הנהלה, חדרי ישיבות, אזורי פנאי והפסקה וכדומה. לכל אחד מהאזורים יותאמו גווני התאורה, עוצמתה, וכן גופי התאורה המתאימים.

התאמת תאורה חכמה לכל אזור תיקח בחשבון שיקולים אסתטיים ועיצוביים אך גם מטרות פרקטיות. בחללי העבודה, למשל, מומלץ את החלל בתאורה בהירה, נעימה, שאינה מקשה על העיניים גם לאחר שעות עבודה ארוכות ולמעשה אף מעודדת את יעילות העובדים ותורמת ליכולת הריכוז שלהם. במשרדים אישיים כדאי להשתמש בתאורה חמימה יותר המתאימה לחלל קטן ואינטימי.

דבר נוסף שיילקח בחשבון בהסתכלות על האזורים השונים של המשרד הוא החללים הפנימיים שאינם חשופים לאור טבעי המגיע מבחוץ. בחירת גופי התאורה והמיקום של כל אחד מהם ייעשו גם בהתאם לשיקול הזה.

שלב שני: חיסכון בעלויות לצד שמירה על האיכות

תוך התחשבות בתקציב התאורה, אך מבלי להתפשר על איכותה, יתאים יועץ התאורה את גופי התאורה השונים, המבוססים על תאורת הלד היעילה והחסכונית. כדי להבטיח בחירה של גופי תאורה איכותיים ישתמש יועץ תאורה בהיכרות שלו עם היצרנים והיבואנים השונים, ויבחן מדדים מקצועיים שמעידים על טיב ועמידות גוף התאורה, מידת הסינוור שהוא מייצר, האופן בו הוא מעביר את הצבעים של האובייקטים המוארים ועוד.

אחת הדרכים המוצלחות להבטיח חיסכון עתידי בהוצאות החשמל היא שימוש במערכת תאורה חכמה, אשר יתרונותיה בסביבת העבודה המשרדית הם עצומים. מערכת תאורה חכמה מייצרת ממשק תקשורת בין התאורה המשרדית לבין מערכות מולטימדיה שונות במשרד, כך שניתן לתכנת את התנהגות התאורה בהתאם להפעלה או כיבוי של מערכות אחרות.

בנוסף, פועלת מערכת התאורה החכמה מול חיישנים המודדים את כמות האור הטבעי הנכנס למשרד, ומכווננת בהתאם את הכיבוי או ההפעלה של גופי התאורה השונים ואת עוצמתם. הדבר מאפשר, בעיקר במשרדים גדולים, להשיג חיסכון עצום בעלויות החשמל של גופי התאורה.

שלב שלישי: בחירת גווני התאורה ועוצמתה

השאיפה של יועץ התאורה היא לייצר תאורה מלאכותית שמדמה בצורה הטובה ביותר את האור הטבעי, אשר נותן לנו את התחושה הנוחה והנעימה ביותר. כדי לעשות זאת, יש להתאים את הגוונים של גופי התאורה השונים ואת עוצמת האור שהם מפיקים ולהתחשב, כמובן, בכמות האור הטבעי שנכנסת לאותו האזור ולאופן בו היא משתנה לאורך היום.

השפעה נוספת שיש לתאורה על העובדים במשרד קשורה לבריאות שלהם. הוכח מחקרית שתאורת לד, בספקטרום מאוד מסוים ובחשיפה ממושכת, עלולה לגרום לנזקים בריאותיים שונים כגון פגיעה בהפרשת הורמון המלטונין המובילה להפרעות שינה ולמגוון הסיכונים הכרוכים בכך. יועץ התאורה ידאג לכיוונון מדויק של העוצמות והגוונים של גופי התאורה, כדי שלא יסכנו בשום צורה את בריאותם ורווחתם של העובדים.

על ידי התייחסות להיבטים אלו של התאורה המשרדית, לצרכים הייחודיים של המשרד שלך ובאופן כללי לדרכים בהן התאורה משפיעה על כולנו מבלי שנהיה בכלל מודעים לכך – יבטיח יועץ התאורה תכנון של מערכת תאורה מדויקת, שתעניק למשרד שלך את התנאים הטובים ביותר להצלחה.

שתפו אותי:

אולי תאהבו גם